Stawianie jakiegokolwiek budynku, a już zwłaszcza budowa wymarzonego domu, to zadanie, które wymaga odpowiedniego przygotowania i sporego wysiłku. Wszelkie działania trzeba dokładnie przemyśleć i zaplanować: od fundamentów, przez dach, po stropy. Do wzniesienia solidnego i odpowiadającego naszym wymaganiom budynku konieczny będzie wybór odpowiednich materiałów. Na jakie warto zwrócić uwagę w pierwszej kolejności?

Fundamenty

To one tworzą podwaliny całej konstrukcji, nie należy zatem na nich oszczędzać. Trzeba dobrać je odpowiednio do wielkości całej konstrukcji, ale również warunków gruntowych panujących na działce. Przez lata fundamenty kojarzyły się przede wszystkim z wylewaniem betonu. Obecnie wciąż jest to rozwiązanie stosunkowo popularne, ale powoli wyrastają mu poważni konkurenci.

Jednym z najciekawszych materiałów na prace tego typu jest cegła fundamentowa. To naturalny materiał, który sprosta dużym obciążeniom, a do tego nadaje się również do stawiania ścian w piwnicach. Innymi stosowanymi często rozwiązaniami są pustaki zasypowe, cegły ceramiczne, a nawet kamienie.

Ściany nośne

Kiedy już postawimy fundamenty, czas na ściany nośne. Potrzebujemy tutaj znacznie mocniejszych i bardziej wytrzymałych materiałów niż do wznoszenia ścianek działowych. Świetnie nada się do tego bloczek komórkowy Termalica. To materiał z białego betonu komórkowego, który nie wymaga łączenia zaprawą, łatwo go też przycinać. Inne często stosowane materiały do wznoszenia ścian nośnych to pustaki ceramiczne oraz wyroby keramzytobetonowe.

Stropy

Ważnym elementem wszystkich pomieszczeń w domu będą również wytrzymałe stropy. Tutaj wśród materiałów budowlanych dużą popularność zyskują zwłaszcza stropy Ytong, które wytwarza się ze zbrojonego betonu komórkowego. Oprócz płyt często korzysta się z zalewanych betonem belek stropowych – tak powstają stropy gęstożebrowe.

Kategorie: Artykuły

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.