Montaż ogrodzenia z paneli to zadanie, z którym powinien poradzić sobie każdy, kto ma choć trochę zacięcia technicznego. O pomoc można zwrócić się także do profesjonalnej firmy. Podpowiadamy majsterkowiczom, jak wypoziomować słupki ogrodzeniowe, a następnie zamontować panele. Nasze wskazówki przydadzą się także tym, którzy będą doglądać pracy budowlańców – dostaniecie garść przydatnych informacji i żaden ekspert niczym was nie zaskoczy.

Wyrównaj teren pod panele ogrodzeniowe

Wyglądają one najbardziej estetycznie wtedy, gdy górna krawędź jest na jednym – niezmiennym – poziomie. Spotkać możemy także stopniowane schodki. Czasami nachylenie terenu jest tak duże, że to jedyne możliwe rozwiązanie. Pamiętajmy jednak, aby obniżanie było proporcjonalne do opadającego terenu. Równie ważne jest oczyszczenie ziemi w bezpośredniej okolicy z wszelkiego rodzaju kamieni, gałęzi czy kwiatów.

Słupki ogrodzeniowe – dokładnie zmierz rozstaw

Budowę należy rozpocząć od postawienia narożników. Montaż można wykonać na dwa sposoby. Pierwszy to przytwierdzenie ich do betonowej powierzchni za pomocą specjalnych kotew. Drugą opcją jest punktowe betonowanie słupków, które w tym przypadku muszą być wyraźnie dłuższe.

Niezależnie od typu montażowego, najpierw ustawiamy słupki narożne. To właśnie one są naszym punktem odniesienia, nie można więc ich przestawić. Następnie mierzymy długość między tymi słupkami. Jeden panel mierzy 250 cm i mniej więcej co taką odległość trzeba będzie rozstawić słupki. Pamiętajmy też, by wziąć pod uwagę ich średnicę. Wcześniejszy pomiar pozwoli określić liczbę koniecznych paneli. Aby uzyskać ładniejszy efekt, warto obliczyć, w których miejscach delikatnie, ale często, przyciąć panele ogrodzeniowe, by wszystko równo się spięło.

Kopanie dołków i ustawianie słupków

Kolejnym etapem jest wkładanie słupków do ziemi we wcześniej wyznaczonych miejscach. Każdy z nich powinniśmy ustawić prostopadle do podłoża, a następnie zalać betonem. Do sprawdzenia, czy wszystko jest dobrze ułożone, wykorzystajmy poziomicę. Patrzmy na instrukcję, którą powinien załączyć producent paneli ogrodzeniowych – z niej dowiemy się, na jaką głębokość powinny zostać zabetonowane słupki. Z reguły są to wartości od 60 cm do nawet 120 cm (czyli poza wartość, do której przemarza grunt). Gdy wszystkie słupki znajdują się już w ziemi, połączmy wszystkie linką, by potwierdzić, że wszystko jest w idealnej linii prostej.

Czas, aby zamontować panele ogrodzeniowe

Gdy beton zastygnie – możemy wreszcie montować. Najprzyjemniejsza część pracy zarezerwowana jest na sam koniec. Słupki ogrodzeniowe i panele połączymy za pomocą specjalnych obejm. Obejmy pośrednie chwytają panele usytuowane względem siebie w linii prostej, obejmy startowe trzymają jeden panel na początku i końcu ogrodzenia, a obejmy narożne są stosowane w narożnikach. Podczas montażu używajmy nierdzewnych nakładek i śrub.

Kategorie: Artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Powiązane Posty

Artykuły

Jak ochronić posesję i balkon przed zniszczeniem przez gryzonie oraz ptactwo?

Gryzonie, zwierzęta i ptaki bardzo często niszczą to, o co ludzie nieustannie starają się dbać. Dewastują ogródki z warzywami, trawnik, zanieczyszczają balkony – przez nie, ludzka praca może zostać określona jako syzyfowa. W jaki sposób Czytaj więcej…

Artykuły

Rośliny w mieszkaniu – jakie najlepiej wybrać?

Rośliny w mieszkaniu stanowią wyjątkową dekorację, jednocześnie pomagając w oczyszczaniu powietrza i stworzeniu korzystnego mikroklimatu. Pasują zarówno do nowoczesnych aranżacji, jak i do klasycznie urządzonych przestrzeni. Wybór jest spory – możemy bowiem zdecydować się na Czytaj więcej…

Artykuły

Rośliny stabilizowane – wszystko co musisz o nich wiedzieć

Roślinami stabilizowanymi są naturalne rośliny, poddane procesowi stabilizacji, w czasie której ich naturalne soki zastąpione zostają specjalnymi preparatami, składającymi się głównie z gliceryny. Dzięki temu roślina jest zakonserwowana, a jej wygląd przez długi czas nie Czytaj więcej…