Pasjonaci majsterkowania ze spawarką w roli głównej mają aktualnie duży wybór jeśli chodzi o rodzaje sprzętu i jego parametry. Jak się nie zgubić w gąszczu asortymentu? Czytaj dalej i dowiedz się jakie spawarki do domu najlepiej sprostają Twoim oczekiwaniom!

Jaka spawarka do domu? Kluczowa decyzja czyli wybór metody spawania

Od czego zacząć poszukiwania idealnej spawarki do domu? Na początku musimy ustalić jaka metoda spawania najbardziej nam odpowiada. Metoda MIG/MAG jest prostsza w użytkowaniu niż metoda TIG. Wykorzystuje elektrodę otuloną, pozwala spawać materiały niskostopowe, niestopowe, wysokostopowe a także aluminiowe elementy. Poza tym cechuje ją większa wydajność niż TIG. Więcej o tym, która spawarka do domowego użytku sprawdzi się najlepiej przeczytasz na https://powermat.pl/spawarka-do-domowego-uzytku-ktora-sprawdzi-sie-najlepiej.

Stopy TIGowe są bardziej estetyczne, stwarzają większe możliwości ale spawanie tą metodą wymaga większej praktyki i wyczucia. Zajmuje też więcej czasu. To świetna metoda spawania, ale z racji wygody i faktu, że do domowych zastosowań niekoniecznie potrzeba najwyższej klasy i precyzji, większość majsterkowiczów wybiera półautomaty MIG/MAG. Są tańsze, mniejsze, proste w użytkowaniu i pod względem możliwości zastosowania zupełnie wystarczające. Na co zwrócić uwagę przy kupowaniu takiej spawarki do domu?

Spawarki do domu – amperaż na miarę potrzeb

Amperaż spawarki to nic innego jak jej moc. Większa moc otwiera przed spawaczem szerszy wachlarz zastosowań, kupując spawarkę trzeba się jednak dokładnie zastanowić czego naprawdę nam potrzeba. Wysoki amperaz umożliwia spawanie grubych konstrukcji – czy będziemy zajmować się właśnie takimi elementami?

Jeśli chodzi o tego typu sprzęt (i nie tylko o spawarki), więcej niekoniecznie znaczy lepiej. Mimo że na rynku dostępne są sprzęty o naprawdę imponującym amperażu, spawarka do domu u mało kogo potrzebuje więcej niż 150-200 A. Wykorzystywanie sprzętu o większym amperażu mogłoby być wręcz problematyczne. Domowe sieci elektryczne niekoniecznie są bowiem przystosowane do obsługi wymagającej tak wielkiej dawki prądu. Poza tym, mocniejszy sprzęt będzie rzecz jasna odpowiednio droższy. O ile nie zajmujemy się spawalnictwem profesjonalnie ani nie wyposażamy firmowego garażu, amperaż oscylujący wokół 200 A będzie wystarczający. Dzięki takiemu sprzętowi na pewno poradzimy sobie z domowymi naprawami i modyfikacjami!

Spawarki do domu z wyświetlaczem lub z pokrętłami

Nowoczesne spawarki inwertorowe są wyposażone w czytelne wyświetlacze, pozwalające w prosty sposób precyzyjnie ustawić parametry spawania. Niektórzy wolą jednak klasyczne pokrętła – co jest lepsze? Wybór pomiędzy pokrętłami a wyświetlaczem powinien zalezeć od indywidualnych preferencji, aczkolwiek dla początkujących majsterkowiczów bardziej przyjazne są sprzęty wyposażone w wyświetlacz.

Spawarki inwertorowe – konstrukcja

Dla pełnego komfortu użytkowania spawarki MIG/MAG koniecznie trzeba zwrócić uwagę na konstrukcję sprzętu. Na rynku dostępne są zarówno małe urządzenia,  których waga zaczyna się już od 6 kilogramów jak i kilkunastokilogramowe ,,potwory”. Jeżeli zależy nam na mobilności, lepiej dokładnie przeczytać opis na stronie producenta!

Kolejna kwestia to jakość obudowy. Nikogo nie zdziwi stwierdzenie, że gruba, mocna obudowa przedłuża żywotność sprzętu. Opakowanego w masywną ,,skorupę” sprzętu nie naruszy woda ani żadne zewnętrzne nieszczęście. 

Jeżeli jest taka możliwość, spawarkę najlepiej samodzielnie obejrzeć z każdej strony. Jeśli natomiast robimy zakupy w Internecie, z powodzeniem możemy postawić na słynne firmy tworzące sprzęt spawalniczy. Zasłużenie na renomę i popularność w tej branży wymaga dbania o jakość na każdym etapie produkcji.

Kategorie: Artykuły

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.