Siatka na woliery, to produkt przeznaczony do ogrodzenia części danego terenu przystosowanego dla: kur, kaczek, bażantów, gęsi, indyków, gołębi i innego ptactwa. Tak więc czym sugerować się przy budowie woliery? Jak powinna wyglądać woliera i jaką siatkę wybrać?

Wybór i funkcja woliery

Siatka na budowę woliery musi być odpowiednio przystosowana do rodzaju ptactwa, które będzie w niej zamieszkiwać. Powinniśmy także zwrócić uwagę i dopasować odpowiednią wielkość oczek w siatce. Montowanie siatki na woliery jest dość proste, ale trzeba pamiętać, że powinna być ona dodatkowo wzmacniana na obwodzie, aby móc bez problemu zamontować ją do konstrukcji. Ważne jest to, aby materiały wykorzystywane przy jej budowie były trwałe i odporne na korozje.

Siatka z przeznaczeniem na woliery pełni kilka ważnych funkcji, jak np: chroni ptactwo przed przedostaniem się dzikich zwierząt, a także zabezpiecza je przed rozproszeniem się stada.

Woliery – jakie wymiary wybrać dla kur oraz bażantów?

Najbardziej i najczęściej wybieranym rozmiarem woliery, to prostokąt o wymiarach 4×6 metrów o powierzchni 24 metry kwadratowe. Wysokość woliery to około 2 metry. Takie pomieszczenie jest w stanie pomieścić około 10-15 sztuk kur, 5-10 bażantów lub mieszankę gatunków.

Konstrukcja woliery

Ramę woliery najlepiej wykonać z profili stalowych ocynkowanych. Polecane są profile zamknięte 40x30mm. Słupki pionowe należy rozmieścić nie rzadziej, niż 2 metry. W ziemię należy wkopać płyty betonowe, albo gotowe krawężniki, tak żeby przynajmniej połowa wysokości płyty była na powierzchni. Betonowe płyty mają kilka plusów: są odporne na korozję, stabilizują siatkę, a także podwyższają wolierę o 10-15 cm.

Siatka na woliery

Hodowcy najczęściej wybierają siatki wolierowe z oczkami sześciokątnymi powlekanymi PCV. Istotny jest także odpowiedni dobór oczek siatki. Jeżeli zależy nam, żeby nie przedostały się przez nią nawet najmniejsze ptaki to zalecane jest użycie siatki hex o oczku 16 lub siatki z oczkiem 13mm. Jeśli natomiast nie przeszkadzają nam dzikie ptaki i nie planujemy umieszczać w niej małych piskląt, to wystarczy siatka o oczkach 25 mm.

Siatka na wierzch woliery

Na wierzch woliery najbardziej polecana jest siatka polietylenowa wykonana z włókien polietylenowych, która odporna jest na czynniki atmosferyczne i promieniowanie UV. Ponadto, siatka jest wytrzymała i sprężysta, dlatego gdy ulegnie uszkodzeniu nie pruje się. Jest bardzo dobra dla ptaków, które łatwo się płoszą i uderzają w siatki wolierowe.

Kategorie: Artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Powiązane Posty

Artykuły

Jak ochronić posesję i balkon przed zniszczeniem przez gryzonie oraz ptactwo?

Gryzonie, zwierzęta i ptaki bardzo często niszczą to, o co ludzie nieustannie starają się dbać. Dewastują ogródki z warzywami, trawnik, zanieczyszczają balkony – przez nie, ludzka praca może zostać określona jako syzyfowa. W jaki sposób Czytaj więcej…

Artykuły

Rośliny w mieszkaniu – jakie najlepiej wybrać?

Rośliny w mieszkaniu stanowią wyjątkową dekorację, jednocześnie pomagając w oczyszczaniu powietrza i stworzeniu korzystnego mikroklimatu. Pasują zarówno do nowoczesnych aranżacji, jak i do klasycznie urządzonych przestrzeni. Wybór jest spory – możemy bowiem zdecydować się na Czytaj więcej…

Artykuły

Jak wypoziomować słupki ogrodzeniowe i zamontować panele?

Montaż ogrodzenia z paneli to zadanie, z którym powinien poradzić sobie każdy, kto ma choć trochę zacięcia technicznego. O pomoc można zwrócić się także do profesjonalnej firmy. Podpowiadamy majsterkowiczom, jak wypoziomować słupki ogrodzeniowe, a następnie Czytaj więcej…