Siatka na woliery, to produkt przeznaczony do ogrodzenia części danego terenu przystosowanego dla: kur, kaczek, bażantów, gęsi, indyków, gołębi i innego ptactwa. Tak więc czym sugerować się przy budowie woliery? Jak powinna wyglądać woliera i jaką siatkę wybrać?

Wybór i funkcja woliery

Siatka na budowę woliery musi być odpowiednio przystosowana do rodzaju ptactwa, które będzie w niej zamieszkiwać. Powinniśmy także zwrócić uwagę i dopasować odpowiednią wielkość oczek w siatce. Montowanie siatki na woliery jest dość proste, ale trzeba pamiętać, że powinna być ona dodatkowo wzmacniana na obwodzie, aby móc bez problemu zamontować ją do konstrukcji. Ważne jest to, aby materiały wykorzystywane przy jej budowie były trwałe i odporne na korozje.

Siatka z przeznaczeniem na woliery pełni kilka ważnych funkcji, jak np: chroni ptactwo przed przedostaniem się dzikich zwierząt, a także zabezpiecza je przed rozproszeniem się stada.

Woliery – jakie wymiary wybrać dla kur oraz bażantów?

Najbardziej i najczęściej wybieranym rozmiarem woliery, to prostokąt o wymiarach 4×6 metrów o powierzchni 24 metry kwadratowe. Wysokość woliery to około 2 metry. Takie pomieszczenie jest w stanie pomieścić około 10-15 sztuk kur, 5-10 bażantów lub mieszankę gatunków.

Konstrukcja woliery

Ramę woliery najlepiej wykonać z profili stalowych ocynkowanych. Polecane są profile zamknięte 40x30mm. Słupki pionowe należy rozmieścić nie rzadziej, niż 2 metry. W ziemię należy wkopać płyty betonowe, albo gotowe krawężniki, tak żeby przynajmniej połowa wysokości płyty była na powierzchni. Betonowe płyty mają kilka plusów: są odporne na korozję, stabilizują siatkę, a także podwyższają wolierę o 10-15 cm.

Siatka na woliery

Hodowcy najczęściej wybierają siatki wolierowe z oczkami sześciokątnymi powlekanymi PCV. Istotny jest także odpowiedni dobór oczek siatki. Jeżeli zależy nam, żeby nie przedostały się przez nią nawet najmniejsze ptaki to zalecane jest użycie siatki hex o oczku 16 lub siatki z oczkiem 13mm. Jeśli natomiast nie przeszkadzają nam dzikie ptaki i nie planujemy umieszczać w niej małych piskląt, to wystarczy siatka o oczkach 25 mm.

Siatka na wierzch woliery

Na wierzch woliery najbardziej polecana jest siatka polietylenowa wykonana z włókien polietylenowych, która odporna jest na czynniki atmosferyczne i promieniowanie UV. Ponadto, siatka jest wytrzymała i sprężysta, dlatego gdy ulegnie uszkodzeniu nie pruje się. Jest bardzo dobra dla ptaków, które łatwo się płoszą i uderzają w siatki wolierowe.

Kategorie: Artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Powiązane Posty

Artykuły

Rośliny stabilizowane – wszystko co musisz o nich wiedzieć

Roślinami stabilizowanymi są naturalne rośliny, poddane procesowi stabilizacji, w czasie której ich naturalne soki zastąpione zostają specjalnymi preparatami, składającymi się głównie z gliceryny. Dzięki temu roślina jest zakonserwowana, a jej wygląd przez długi czas nie Czytaj więcej…

Artykuły

Dobra jesieni: orzechy laskowe i włoskie

Żyjemy w klimacie, który pozwala nam cieszyć wieloma darami natury. Koniec lata owocuje w soczyste jabłka, a początek jesieni w bogate w zdrowe tłuszcze orzechy. Dzisiaj to właśnie na nich się skupimy. Jakie orzechy rosną Czytaj więcej…

Artykuły

Jak dopasować siatkę do określonego gatunku zwierząt?

Coraz częściej właściciele dużych obszarów zastanawiają się jak dopasować siatkę do określonego gatunku zwierząt – nic w tym trudnego. Wystarczy, że przed samym zakupem zapoznamy się z kilkoma istotnymi informacjami, które pomogą nam w wyborze Czytaj więcej…