Nasze ogródki bardzo często są zniszczone przez krety, które kopią i wypychają na powierzchnię dużą ilość ziemi. Dlatego z pomocą przychodzi siatka na krety, będąca jedynym rozwiązaniem na zniszczony ogródek A więc jak pozbyć się kreta z naszego ogrodu?

Krety zagrożeniem w ogrodzie

Krety mimo, iż są niewielkimi zwierzętami, to potrafią narobić wiele szkód w naszym ogrodzie. Dzięki swoim wykształconym łapą mogą wykopać podziemny tunel nawet o długości 12-15 m w niespełna godzinę. Kopią one tunele w celu zdobycia pożywienia (dżdżownic czy larw owadów), ale także nieświadomie dokonują wielu zniszczeń w naszym ogrodzie – uszkadzają korzenie roślin, a także niszczą powierzchnię trawnika i rabat tworząc kopce ziemi.

Jak radzić sobie z kretami?

Krety ze względu na to, że są pod ochroną możemy je jedynie wypłoszyć z naszego ogródka za pomocą nieprzyjemnych zapachów lub dźwięków. Dostępne są także pułapki na krety, które umieszczane są w tunelach. Złapane zwierzę należy jednak wypuścić.

Siatka na krety zadba o Twój ogród

Dobrym pomysłem, by nie wpuścić kretów do naszego ogrodu są specjalne siatki, które układane są pod trawnikiem lub rabatami kwiatowymi i warzywnymi. Tego rodzaju siatki wykonane są z tworzywa sztucznego lub metalu odpowiednio zabezpieczonego przed korozją. Są one także odporne na warunki atmosferyczne oraz posiadają odpowiednią ilość oczek, by stanowić zaporę dla kretów, ale równocześnie nie przeszkadzać roślinom w wegetacji. Siatki najczęściej są oferowane w szerokości 100 lub 200 cm i długości od kilkudziesięciu do kilkuset metrów (50–400 m).

Odpowiedni montaż siatki

Zakładanie siatki kretom jest stosunkowo proste. Siatkę należy umieścić na głębokości ok. 10 cm pod trawnikiem i ok. 30 cm pod rabatami. Trzeba także pamiętać, by układać ją z 10 cm zakładem z obu boków. Jeżeli teren jest nierówny, siatkę można wzmocnić dodatkowo specjalnymi kołkami z kotwicami. Następnie na siatkę należy nanieść warstwę gleby, na której możemy wysiać nasiona lub ułożyć trawnik z rolki. Jeżeli system nawadniania ma być automatyczny, to także rurki należy umieścić pod siatką.

Co więc zrobić, gdy jesteśmy zadowoleni ze stanu naszego trawnika, a jedynym problemem są kopce? Wtedy najlepszym pomysłem jest zdjęcie darni, założenie statki przeciw kretom, przysypanie jej ziemią i ułożenie darni z powrotem.

Innym wariantem są również siatki poprzeczne, które wkopuje się dookoła ogrodu na głębokość około 70-80 cm, a resztę, czyli około 20 cm zostawia nad ziemią. Są one wykonane ze stali ocynkowanej i powlekanej PCV, a ich montaż jest niezwykle prosty. Niestety, w tych siatkach istnieje prawdopodobieństwo, że kret przekopie się pod nią, dlatego nie są one tak skuteczne.

 

Kategorie: Artykuły

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.