Nasze ogródki bardzo często są zniszczone przez krety, które kopią i wypychają na powierzchnię dużą ilość ziemi. Dlatego z pomocą przychodzi siatka na krety, będąca jedynym rozwiązaniem na zniszczony ogródek A więc jak pozbyć się kreta z naszego ogrodu?

Krety zagrożeniem w ogrodzie

Krety mimo, iż są niewielkimi zwierzętami, to potrafią narobić wiele szkód w naszym ogrodzie. Dzięki swoim wykształconym łapą mogą wykopać podziemny tunel nawet o długości 12-15 m w niespełna godzinę. Kopią one tunele w celu zdobycia pożywienia (dżdżownic czy larw owadów), ale także nieświadomie dokonują wielu zniszczeń w naszym ogrodzie – uszkadzają korzenie roślin, a także niszczą powierzchnię trawnika i rabat tworząc kopce ziemi.

Jak radzić sobie z kretami?

Krety ze względu na to, że są pod ochroną możemy je jedynie wypłoszyć z naszego ogródka za pomocą nieprzyjemnych zapachów lub dźwięków. Dostępne są także pułapki na krety, które umieszczane są w tunelach. Złapane zwierzę należy jednak wypuścić.

Siatka na krety zadba o Twój ogród

Dobrym pomysłem, by nie wpuścić kretów do naszego ogrodu są specjalne siatki, które układane są pod trawnikiem lub rabatami kwiatowymi i warzywnymi. Tego rodzaju siatki wykonane są z tworzywa sztucznego lub metalu odpowiednio zabezpieczonego przed korozją. Są one także odporne na warunki atmosferyczne oraz posiadają odpowiednią ilość oczek, by stanowić zaporę dla kretów, ale równocześnie nie przeszkadzać roślinom w wegetacji. Siatki najczęściej są oferowane w szerokości 100 lub 200 cm i długości od kilkudziesięciu do kilkuset metrów (50–400 m).

Odpowiedni montaż siatki

Zakładanie siatki kretom jest stosunkowo proste. Siatkę należy umieścić na głębokości ok. 10 cm pod trawnikiem i ok. 30 cm pod rabatami. Trzeba także pamiętać, by układać ją z 10 cm zakładem z obu boków. Jeżeli teren jest nierówny, siatkę można wzmocnić dodatkowo specjalnymi kołkami z kotwicami. Następnie na siatkę należy nanieść warstwę gleby, na której możemy wysiać nasiona lub ułożyć trawnik z rolki. Jeżeli system nawadniania ma być automatyczny, to także rurki należy umieścić pod siatką.

Co więc zrobić, gdy jesteśmy zadowoleni ze stanu naszego trawnika, a jedynym problemem są kopce? Wtedy najlepszym pomysłem jest zdjęcie darni, założenie statki przeciw kretom, przysypanie jej ziemią i ułożenie darni z powrotem.

Innym wariantem są również siatki poprzeczne, które wkopuje się dookoła ogrodu na głębokość około 70-80 cm, a resztę, czyli około 20 cm zostawia nad ziemią. Są one wykonane ze stali ocynkowanej i powlekanej PCV, a ich montaż jest niezwykle prosty. Niestety, w tych siatkach istnieje prawdopodobieństwo, że kret przekopie się pod nią, dlatego nie są one tak skuteczne.

 

Kategorie: Artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Powiązane Posty

Artykuły

Rośliny stabilizowane – wszystko co musisz o nich wiedzieć

Roślinami stabilizowanymi są naturalne rośliny, poddane procesowi stabilizacji, w czasie której ich naturalne soki zastąpione zostają specjalnymi preparatami, składającymi się głównie z gliceryny. Dzięki temu roślina jest zakonserwowana, a jej wygląd przez długi czas nie Czytaj więcej…

Artykuły

Dobra jesieni: orzechy laskowe i włoskie

Żyjemy w klimacie, który pozwala nam cieszyć wieloma darami natury. Koniec lata owocuje w soczyste jabłka, a początek jesieni w bogate w zdrowe tłuszcze orzechy. Dzisiaj to właśnie na nich się skupimy. Jakie orzechy rosną Czytaj więcej…

Artykuły

Jak dopasować siatkę do określonego gatunku zwierząt?

Coraz częściej właściciele dużych obszarów zastanawiają się jak dopasować siatkę do określonego gatunku zwierząt – nic w tym trudnego. Wystarczy, że przed samym zakupem zapoznamy się z kilkoma istotnymi informacjami, które pomogą nam w wyborze Czytaj więcej…