Rośliny w mieszkaniu stanowią wyjątkową dekorację, jednocześnie pomagając w oczyszczaniu powietrza i stworzeniu korzystnego mikroklimatu. Pasują zarówno do nowoczesnych aranżacji, jak i do klasycznie urządzonych przestrzeni. Wybór jest spory – możemy bowiem zdecydować się na standardowe rośliny doniczkowe, imponujący ogród wertykalny, a nawet mech na ścianie w domu.

Rośliny w mieszkaniu – najważniejsze zalety

Uprawianie w mieszkaniu przynajmniej kilku roślin niesie ze sobą wiele korzyści. Przede wszystkim zielone pędy zużywają dwutlenek węgla, jednocześnie dodatkowo dotleniając wnętrza. Niektóre rośliny pomagają również oczyścić powietrze, pochłaniając z niego szkodliwe substancje, między innymi te wydzielane przez farby czy kleje, a nawet związki emitowane przez urządzenia elektroniczne.

Rośliny rosnące w ciepłych pomieszczeniach pomagają również zwiększyć wilgotność powietrza, wydzielając sporo pary wodnej. Ważne są także te cechy zieleni we wnętrzach, których nie da się wprost wyliczyć. Najważniejsza to pozytywny wpływ na nasze samopoczucie. Kiedy w mieszkaniu znajdują się rośliny, łatwiej nam wypocząć, zwykle w takim otoczeniu lepiej się również pracuje. Nie da się też wymiernie ocenić walorów dekoracyjnych roślin, które zdobią pomieszczenia.

Najpopularniejsze rośliny doniczkowe

Najczęściej spotykanym sposobem na wprowadzenie do mieszkania naturalnej zieleni są rośliny doniczkowe. Można wybierać wśród mnóstwa gatunków – od efektownych kwiatów po okazy wyróżniające się oryginalnymi liśćmi czy łodygami. Niektóre wymagają pieczołowitej i regularnej pielęgnacji, o inne nie trzeba przesadnie dbać.

Jedną z popularnych, a jednocześnie ciekawych roślin pokojowych jest skrzydłokwiat. Poza białymi kwiatami i oryginalnymi liśćmi wyróżnia się niezwykłymi właściwościami. Potrafi bowiem oczyścić powietrze z wielu toksyn, nawet tych z dymu papierosowego. W dodatku należy do roślin, które nie potrzebują do wzrostu szczególnie wymagających warunków.

Klasyczną ozdobą wielu mieszkań od lat pozostają paprocie. Ich liście tworzą spore zielone wyspy we wnętrzach, ale warto docenić je również za to, że dobrze nawilżają powietrze. W dodatku zmniejszają negatywne skutki promieniowania, które jest emitowane przez telewizory czy komputery.

Popularność zyskuje również aloes zwyczajny. Ta roślina, która może dorastać nawet do metra wysokości, wyróżnia się wyrazistym kształtem. Jej liście są niezwykle soczyste. Aloes pomoże nawilżyć powietrze, produkuje również duże ilości tlenu.

Ogród wertykalny i mech w mieszkaniu

Alternatywą dla klasycznych roślin doniczkowych mogą być nowoczesne rozwiązania. Jednym z najbardziej oryginalnych jest ogród wertykalny. To pionowa instalacja, na której można uprawiać różne gatunki roślin, zwłaszcza pnące lub płożące. Ogrody wertykalne pozwalają na wprowadzenie do wnętrza dużej ilości zieleni za jednym zamachem.

Równie efektownie wygląda mech na ścianie w domu. Taka dekoracja powstaje z roślin stabilizowanych – jej atutem jest to, że pozostaje właściwie bezobsługowa. Mchu nie trzeba przycinać ani podlewać, jego proces wzrostu został bowiem zatrzymany przez specjalne substancje. A oprócz walorów estetycznych mech w domu jest również naturalnym higrometrem, czyli wskaźnikiem wilgotności powietrza – twardnieje, gdy jej wartość przesadnie spada. Najlepiej zamówić taką niezwykłą dekorację u profesjonalnej firmy. Można ją znaleźć, wpisując w wyszukiwarkę internetową na przykład frazę “moss Kraków” lub inną nazwę miasta.

Kategorie: Artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Powiązane Posty

Artykuły

Panele ogrodzeniowe. Kiedy wybrać drewniane, a kiedy ocynkowane?

Dobrze dobrane ogrodzenie powinno spełniać kilka funkcji. Siatki ogrodzeniowe powinny nie tylko ładnie wyglądać, ale i odpowiednio chronić posesję. Słupki ogrodzeniowe mają nie tylko podtrzymywać konstrukcję, ale też wpisywać się w estetykę otoczenia. Jak zatem Czytaj więcej…

Artykuły

Jak ochronić posesję i balkon przed zniszczeniem przez gryzonie oraz ptactwo?

Gryzonie, zwierzęta i ptaki bardzo często niszczą to, o co ludzie nieustannie starają się dbać. Dewastują ogródki z warzywami, trawnik, zanieczyszczają balkony – przez nie, ludzka praca może zostać określona jako syzyfowa. W jaki sposób Czytaj więcej…

Artykuły

Jak wypoziomować słupki ogrodzeniowe i zamontować panele?

Montaż ogrodzenia z paneli to zadanie, z którym powinien poradzić sobie każdy, kto ma choć trochę zacięcia technicznego. O pomoc można zwrócić się także do profesjonalnej firmy. Podpowiadamy majsterkowiczom, jak wypoziomować słupki ogrodzeniowe, a następnie Czytaj więcej…