Roślinami stabilizowanymi są naturalne rośliny, poddane procesowi stabilizacji, w czasie której ich naturalne soki zastąpione zostają specjalnymi preparatami, składającymi się głównie z gliceryny. Dzięki temu roślina jest zakonserwowana, a jej wygląd przez długi czas nie ulega zmianie. Rośliny stabilizowane są przyjazne dla środowiska, hipoalergiczne i ulegają biodegradacji.

Proces stabilizacji, na czym polega?

Roślina zostaje zanurzona w roztworze, w którym głównym składnikiem jest gliceryna. Naturalna limfa występująca w sokach zostaje zastąpiona przez substancję stabilizującą, w efekcie czego roślina zachowuje miękkość, fakturę i kolor, jednak nie rośnie ani nie wymaga żadnej pielęgnacji, podlewania czy przycinania. Nie obumiera, dlatego też może posłużyć nam nawet kilka czy kilkanaście lat.

Dlaczego warto zdecydować się na rośliny stabilizowane?

  1. Rośliny zbierane są w poszanowaniu dla nich samych, jak i dla środowiska w którym rosną, czyli tylko i wyłącznie w momencie największego rozkwitu.
  2. Proces jest czasochłonny i wymaga sporych umiejętności, dlatego stabilizowane są jedynie rośliny w najlepszej postaci, czyli w momencie kiedy są  dojrzałe, mają głęboki kolor i zapach.
  3. Stabilizowanych roślin nie musimy pielęgnować. Nie potrzebują nawadniania, spryskiwania, nawożenia, przycinania, renowacji, ani żadnej innej ingerencji. Tak naprawdę, jedyne o czym dobrze pamiętać, to odpowiednia wilgotność w pomieszczeniu, czyli między 40-70 %, która jest dobra również dla naszego zdrowia.
  4. Mchy stabilizowane są naturalnym higrometrem. W momencie, kiedy wilgotność we wnętrzu spadnie poniżej 40 %, mech zaczyna twardnieć. Jest to oczywiście proces odwracalny. Będzie to dla nas jedynie znak, że warto pomyśleć o zakupie nawilżacza powietrza, który sprawi że “odżyje”, a nasze drogi oddechowe oraz skóra, poczują się lepiej.
  5. Rośliny te, są świetnym sposobem na naturalną poprawę akustyki. Mech stabilizowany, którym możemy pokryć nawet całą ścianę, pochłaniając dźwięki a nie odbijając je sprawi, że nowe głośniki będą brzmiały o wiele lepiej. Sprawdzą się także w biurze, jako ścianki działowe, aby wygłuszyć część pomieszczenia od reszty.
  6. Będą naturalną, zieloną dekoracją przez kilka lat. Jeśli nie będziemy ich dotykać, ani w żaden inny sposób ingerować w ich strukturę, mogą nam posłużyć nawet do 10 lat. W przypadku mchów okres ten może nieco się wydłużyć. Przykładem jest chrobotek reniferowy, którego żywotność sięga kilkunastu lat. Mech dekoracyjny jest zatem bardzo opłacalną inwestycją, ponieważ natura nigdy nie wychodzi z mody.
  7. Nie musimy martwić się zmianą pór roku. Nie mają one wpływu na rośliny stabilizowane, chyba że łączą się one z gwałtowną zmianą wilgotności, jednak możemy temu zapobiec przy pomocy jakiegokolwiek nawilżacza powietrza. Rośliny stabilizowane źle reagują na gwałtowne zmiany temperatur, a także na ustawione w pobliżu źródło ciepła, dlatego należy pamiętać, że ściany z roślin stabilizowanych powinny być oddalone od kaloryferów.
  8. Rośliny stabilizowane nie tylko nie przyciągają insektów czy zarazków, a działają wręcz przeciwnie. Dzięki wypełnieniu syntetyczną substancją, nie zapewniają warunków do życia wszelkiego rodzaju pająkom, muchom czy innym owadom, a także są antystatyczne, czyli nie osiada na nich kurz co powoduje, że są hipoalergiczne i nie tworzą się nich zarazki.
  9. Wprowadzają naturalną zieleń do wnętrza, co prowadzi do lepszej koncentracji, relaksacji i skupienia. O każdej porze roku wyglądają świeżo i stylowo. Dobrze działają na zmęczone oczy i zestresowany organizm, dlatego świetnie sprawdzą się w mieszkaniach ludzi zabieganych.
Kategorie: Artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Powiązane Posty

Artykuły

Jak ochronić posesję i balkon przed zniszczeniem przez gryzonie oraz ptactwo?

Gryzonie, zwierzęta i ptaki bardzo często niszczą to, o co ludzie nieustannie starają się dbać. Dewastują ogródki z warzywami, trawnik, zanieczyszczają balkony – przez nie, ludzka praca może zostać określona jako syzyfowa. W jaki sposób Czytaj więcej…

Artykuły

Rośliny w mieszkaniu – jakie najlepiej wybrać?

Rośliny w mieszkaniu stanowią wyjątkową dekorację, jednocześnie pomagając w oczyszczaniu powietrza i stworzeniu korzystnego mikroklimatu. Pasują zarówno do nowoczesnych aranżacji, jak i do klasycznie urządzonych przestrzeni. Wybór jest spory – możemy bowiem zdecydować się na Czytaj więcej…

Artykuły

Jak wypoziomować słupki ogrodzeniowe i zamontować panele?

Montaż ogrodzenia z paneli to zadanie, z którym powinien poradzić sobie każdy, kto ma choć trochę zacięcia technicznego. O pomoc można zwrócić się także do profesjonalnej firmy. Podpowiadamy majsterkowiczom, jak wypoziomować słupki ogrodzeniowe, a następnie Czytaj więcej…