Roślinami stabilizowanymi są naturalne rośliny, poddane procesowi stabilizacji, w czasie której ich naturalne soki zastąpione zostają specjalnymi preparatami, składającymi się głównie z gliceryny. Dzięki temu roślina jest zakonserwowana, a jej wygląd przez długi czas nie ulega zmianie. Rośliny stabilizowane są przyjazne dla środowiska, hipoalergiczne i ulegają biodegradacji.

Proces stabilizacji, na czym polega?

Roślina zostaje zanurzona w roztworze, w którym głównym składnikiem jest gliceryna. Naturalna limfa występująca w sokach zostaje zastąpiona przez substancję stabilizującą, w efekcie czego roślina zachowuje miękkość, fakturę i kolor, jednak nie rośnie ani nie wymaga żadnej pielęgnacji, podlewania czy przycinania. Nie obumiera, dlatego też może posłużyć nam nawet kilka czy kilkanaście lat.

Dlaczego warto zdecydować się na rośliny stabilizowane?

  1. Rośliny zbierane są w poszanowaniu dla nich samych, jak i dla środowiska w którym rosną, czyli tylko i wyłącznie w momencie największego rozkwitu.
  2. Proces jest czasochłonny i wymaga sporych umiejętności, dlatego stabilizowane są jedynie rośliny w najlepszej postaci, czyli w momencie kiedy są  dojrzałe, mają głęboki kolor i zapach.
  3. Stabilizowanych roślin nie musimy pielęgnować. Nie potrzebują nawadniania, spryskiwania, nawożenia, przycinania, renowacji, ani żadnej innej ingerencji. Tak naprawdę, jedyne o czym dobrze pamiętać, to odpowiednia wilgotność w pomieszczeniu, czyli między 40-70 %, która jest dobra również dla naszego zdrowia.
  4. Mchy stabilizowane są naturalnym higrometrem. W momencie, kiedy wilgotność we wnętrzu spadnie poniżej 40 %, mech zaczyna twardnieć. Jest to oczywiście proces odwracalny. Będzie to dla nas jedynie znak, że warto pomyśleć o zakupie nawilżacza powietrza, który sprawi że “odżyje”, a nasze drogi oddechowe oraz skóra, poczują się lepiej.
  5. Rośliny te, są świetnym sposobem na naturalną poprawę akustyki. Mech stabilizowany, którym możemy pokryć nawet całą ścianę, pochłaniając dźwięki a nie odbijając je sprawi, że nowe głośniki będą brzmiały o wiele lepiej. Sprawdzą się także w biurze, jako ścianki działowe, aby wygłuszyć część pomieszczenia od reszty.
  6. Będą naturalną, zieloną dekoracją przez kilka lat. Jeśli nie będziemy ich dotykać, ani w żaden inny sposób ingerować w ich strukturę, mogą nam posłużyć nawet do 10 lat. W przypadku mchów okres ten może nieco się wydłużyć. Przykładem jest chrobotek reniferowy, którego żywotność sięga kilkunastu lat. Mech dekoracyjny jest zatem bardzo opłacalną inwestycją, ponieważ natura nigdy nie wychodzi z mody.
  7. Nie musimy martwić się zmianą pór roku. Nie mają one wpływu na rośliny stabilizowane, chyba że łączą się one z gwałtowną zmianą wilgotności, jednak możemy temu zapobiec przy pomocy jakiegokolwiek nawilżacza powietrza. Rośliny stabilizowane źle reagują na gwałtowne zmiany temperatur, a także na ustawione w pobliżu źródło ciepła, dlatego należy pamiętać, że ściany z roślin stabilizowanych powinny być oddalone od kaloryferów.
  8. Rośliny stabilizowane nie tylko nie przyciągają insektów czy zarazków, a działają wręcz przeciwnie. Dzięki wypełnieniu syntetyczną substancją, nie zapewniają warunków do życia wszelkiego rodzaju pająkom, muchom czy innym owadom, a także są antystatyczne, czyli nie osiada na nich kurz co powoduje, że są hipoalergiczne i nie tworzą się nich zarazki.
  9. Wprowadzają naturalną zieleń do wnętrza, co prowadzi do lepszej koncentracji, relaksacji i skupienia. O każdej porze roku wyglądają świeżo i stylowo. Dobrze działają na zmęczone oczy i zestresowany organizm, dlatego świetnie sprawdzą się w mieszkaniach ludzi zabieganych.
Kategorie: Artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Powiązane Posty

Artykuły

Dobra jesieni: orzechy laskowe i włoskie

Żyjemy w klimacie, który pozwala nam cieszyć wieloma darami natury. Koniec lata owocuje w soczyste jabłka, a początek jesieni w bogate w zdrowe tłuszcze orzechy. Dzisiaj to właśnie na nich się skupimy. Jakie orzechy rosną Czytaj więcej…

Artykuły

Jak dopasować siatkę do określonego gatunku zwierząt?

Coraz częściej właściciele dużych obszarów zastanawiają się jak dopasować siatkę do określonego gatunku zwierząt – nic w tym trudnego. Wystarczy, że przed samym zakupem zapoznamy się z kilkoma istotnymi informacjami, które pomogą nam w wyborze Czytaj więcej…

Artykuły

Siatka na woliery – czym powinna się charakteryzować?

Siatka na woliery, to produkt przeznaczony do ogrodzenia części danego terenu przystosowanego dla: kur, kaczek, bażantów, gęsi, indyków, gołębi i innego ptactwa. Tak więc czym sugerować się przy budowie woliery? Jak powinna wyglądać woliera i Czytaj więcej…