Część z nas preferuje przede wszystkim klasyczne, tradycyjne pomysły na elewacje domu. Ta zasada dotyczy wówczas zarówno tego, co kryje się we wnętrzu domowego zacisza, jak i wizerunku elewacji budynku. Wiele jest jednak osób, które chcą, by ich dom stanowił przemyślaną i oryginalną kompozycję. Wówczas wybór odpowiedniego rodzaju dachu oraz elewacji może nastręczyć sporo trudności. Najważniejsze jest bowiem stworzenie zestawienia, które nie będzie zupełną abstrakcją i dobrze wpasuje się w otoczenie, tworząc spójną całość. Jeśli Ty też należysz do tej drugiej grupy i brakuje Ci inspiracji, dobrze trafiłeś. Wybraliśmy bowiem trzy pomysły na ciekawe rozwiązania, które pomogą wyróżnić Twój dom na tle sąsiadów. Jeden z nich to obrazy z mchu – poznaj pozostałe!

Żywe zielone ściany wokół domu

Wykonywanie elewacji budynku zwykle wiąże się z zaangażowaniem dużych środków. Dzieje się tak zwłaszcza wówczas, gdy interesują nas pomysły na elewacje domu. Żywe zielone ściany są rozwiązaniem tańszym, które aż tak dużych nakładów finansowych nie wymaga.

Są one bowiem tak naprawdę dekoracją elewacji. W praktyce są bowiem zewnętrznymi ogrodami wertykalnymi – można się im przyjrzeć bliżej na przykład tutaj: http://www.mossdecor.pl/zywe-sciany – które rosną na specjalnych, pionowych konstrukcjach. Ważny jest tutaj wybór odpowiednich roślin – to nie obrazy z mchu stabilizowanego poddanego hibernacji, rośliny będą rosnąć i muszą przetrwać zimę. Druga sprawa to podlewanie takiej ozdoby elewacji. Na szczęście profesjonalne firmy postawią pod Twoim domem pionowy ogród wyposażony w system automatycznego nawadniania z zabezpieczeniem przed zamarzaniem. Taka opcja sprawi, że z roku na rok ściany budynku będą coraz bardziej zielone.

Ozdoby elewacji – elewacja ze stalowej blachy

Ciekawym materiałem elewacyjnym stała się w ostatnim czasie również blacha. Dotąd była wykorzystywana przede wszystkim do krycia dachów, ale nowoczesne trendy to właśnie w niej widzą również surowiec pokrywający ściany. Najlepiej sprawdzi się ona w domach o dość prostej, surowej byle, przykrytych dwuspadowym dachem. To bardzo ciekawy, niebanalny pomysł na elewację.

Mimo że dziś na rynku znajdziemy blachę w rozmaitych kolorach, wciąż dominują barwy najbardziej surowe, nieco zimne. Takie wykończenie ścian doda więc domostwu nieco powagi. Blacha bardzo dobrze będzie wyglądać na wysokich domach. Wówczas warto umieścić ją w górnej części elewacji, tworząc naturalne przejście między dachem a ścianami. Blachą nie trzeba bowiem otaczać całego domu – dobrze skomponuje się na przykład z płytami fornirowanymi. By takie pomysły na elewację były jeszcze bardziej interesujące, sama blacha nie musi być płaska i nudna, zdarzają się nawet elewacje z blachy falistej. Minusem będzie jednak cena, obecnie wszystkie produkty stalowe są bowiem znacznie droższe niż jeszcze rok czy dwa lata temu.

Pomysły na elewacje domu – płytki włókno-cementowe

Za dość nowatorskie ozdoby elewacji w polskich warunkach nadal uchodzą płytki włókno-cementowe. To lekkie elementy, najczęściej w formie kwadratów o boku 30 czy 40 centymetrów, przypominające nieco naturalne łupki. Możliwości jest jednak więcej, bo płytki w odpowiednim kolorze mogą imitować również elewację z drewna. W porównaniu z tym materiałem będą jednak zdecydowanie łatwiejsze w pielęgnacji.

Z płytek włókno-cementowych można stworzyć trwałą, oryginalną, ale również tanią kompozycję. Dzięki niewielkiej wadze są łatwe w montażu, do tego można nimi pokryć nawet zaokrąglone powierzchnie. Łatwo przyciąć je do żądanej wielkości, co sprawia, że ich ustawienie staje się niezwykle proste. To rozwiązanie z pewnością będzie niedługo zdobywać w Polsce większą popularność, ale Ty możesz być z nim pierwszy w okolicy.

Kategorie: Artykuły

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.