Wysoki, zielony i zadbany żywopłot to marzenie wielu osób. Taki naturalny parkan oddziela dom od ulicy i chroni mieszkańców przed wścibskim wzrokiem przechodniów. Z drugiej strony sam w sobie może być niezwykłą ozdobą, która doda domostwu sporo uroku. Jest jednak jeden warunek: o żywopłot trzeba odpowiednio zadbać. A do tego będą potrzebne specjalistyczne narzędzia. Jakie? Postaramy się je pokrótce przybliżyć.

Narzędzia do cięcia żywopłotu – podstawowe informacje

Na początek jedna ważna rada. Podobnie jak w wielu innych dziedzinach życia, tak i w tym przypadku trzeba dostosować decyzję do swoich umiejętności. Jeżeli jesteśmy początkującymi ogrodnikami, lepiej zacząć z podstawowym sprzętem, a nie od razu starać się modelować żywopłot dużą i ciężką piłą spalinową. Najlepiej odwiedzić sklep z narzędziami online i spokojnie dobrać odpowiedni sprzęt.

Ważna będzie także konserwacja sprzętu. Należy go przechowywać w suchym miejscu i czyścić po każdym użyciu, a czasami również naoliwić. Inaczej nie będzie działać poprawnie, a my nie przytniemy żywopłotu tak, jak sobie wymarzyliśmy.

Nożyce do przycinania żywopłotu

Zdecydowanie najważniejszym z akcesoriów ogrodnika powinny być nożyce do cięcia żywopłotu z wysięgnikiem. Dzięki nim odpowiednio przytniemy żywopłot nawet na dużej wysokości. Praca takim sprzętem jest znacznie bezpieczniejsza niż wchodzenie na drabinę. W dodatku odpowiednie umiejętności pozwolą nam na wykonanie nawet najbardziej precyzyjnych prac.

Najbardziej mobilne będą akumulatorowe nożyce do krzewów. Są znacznie lżejsze niż urządzenia spalinowe, ale nie ogranicza ich kabel, jak w przypadku nożyc elektrycznych. To znacznie ułatwia manewrowanie. 

Do pielęgnacji żywopłotu przyda się też piła łańcuchowa. Poradzi sobie z grubszymi konarami, które okażą się zbyt twarde dla nożyc. Ostateczny wygląd żywopłotu powinien natomiast wyjść spod ostrzy ręcznego sekatora. Dzięki temu dokładnie przystrzyżemy każdy listek.

Kategorie: Artykuły

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.