Żyjemy w klimacie, który pozwala nam cieszyć wieloma darami natury. Koniec lata owocuje w soczyste jabłka, a początek jesieni w bogate w zdrowe tłuszcze orzechy. Dzisiaj to właśnie na nich się skupimy. Jakie orzechy rosną w Polsce? Kiedy należy je zbierać? Na te i wiele innych pytań odpowiemy poniżej!

Jakie orzechy rosną w naszym klimacie?

W Polsce bardzo dobrze rozwija się leszczyna, dająca owoce w postaci orzechów laskowych. Popularny jest również orzech włoski, który bardzo łatwo się rozsiewa, dlatego często drzewo to można spotkać w różnych, niekiedy nietypowych, miejscach.

Co ciekawe, w Polsce rozwijać się może roślina wydająca orzechy ziemne, zwane fistaszkami. Niestety nasz chłodny klimat sprawia, że w naturalnych warunkach nie jest w stanie owocować.

Orzechy włoskie – kilka słów o nich

Królują w tortach i innych ciastach. Dodawane są także do muesli. Istnieje duża szansa, że wybierając się na dłuższy spacer na przełomie września i października znajdziemy je na leśnej ścieżce, w parku czy nawet przy drodze. Wystarczy tylko, że skupimy się na poszukiwaniu!

Trudno wyznaczyć dokładny termin, w którym orzechy te na pewno będą dojrzałe. Wszystko zależy od warunków pogodowych, panujących danego roku. Zwykle orzechy włoskie gotowe są do zbierania na przełomie września i października. Ich dojrzałość poznamy po tym, że wierzchnia, zielona skórka zaczyna ciemnieć, pękać i samoistnie oddzielać się od orzecha. Warto jednak nadmienić, że chcąc przygotować klasyczną nalewkę orzechową, musimy zebrać je nieco wcześniej, jeszcze wtedy, gdy nie będą w pełni dojrzałe. Orzechówkę najlepiej przygotowywać z niedojrzałych, miękkich orzechów, które z łatwością można przekroić, zatem na nalewkowe zbiory warto wybrać się już w lipcu.

Szukasz najlepszych włoskich przekąsek? Zajrzyj na kuchnia-wloska.com.pl!

Orzechy laskowe – wyjątkowy smak Polskich lasów

Leszczynę spotkać możemy w polskich lasach. Nie zdarza się to bardzo często, dlatego właśnie cena orzechów laskowych należy raczej do wyższych. Istnieje wiele odmian leszczyny pospolitej, lecz tylko niektóre z nich nadają się do uprawy. Co ciekawe, leszczyna jest obcopylna, zatem najobficiej owocuje, gdy w pobliżu rośnie leszczyna innej odmiany. Zbiory orzechów laskowych uzależnione są również od gatunku. Niektóre z nich (najczęściej te rosnące w lasach) można zbierać już w połowie sierpnia, a inne (zwykle te przeznaczone do uprawy w ogrodach) dopiero w październiku.

Fistaszki – czy kiedyś obrodzą?

Jak wyżej wspomnieliśmy, w naszym klimacie rozwijać mogą się krzewy orzechów ziemnych. Niestety ich owoców raczej nie możemy się spodziewać, chyba, że w przyszłości czeka nas ocieplenie klimatu.

Ciekawe jest również pochodzenie nazwy „orzech ziemny” – skąd się wzięła? Po zakwitnięciu cieniutkie gałązki znacznie się wydłużają, trafiając ostatecznie pod ziemię, tam też wydają owoce.

 

Kategorie: Artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Powiązane Posty

Artykuły

Jak ochronić posesję i balkon przed zniszczeniem przez gryzonie oraz ptactwo?

Gryzonie, zwierzęta i ptaki bardzo często niszczą to, o co ludzie nieustannie starają się dbać. Dewastują ogródki z warzywami, trawnik, zanieczyszczają balkony – przez nie, ludzka praca może zostać określona jako syzyfowa. W jaki sposób Czytaj więcej…

Artykuły

Rośliny w mieszkaniu – jakie najlepiej wybrać?

Rośliny w mieszkaniu stanowią wyjątkową dekorację, jednocześnie pomagając w oczyszczaniu powietrza i stworzeniu korzystnego mikroklimatu. Pasują zarówno do nowoczesnych aranżacji, jak i do klasycznie urządzonych przestrzeni. Wybór jest spory – możemy bowiem zdecydować się na Czytaj więcej…

Artykuły

Jak wypoziomować słupki ogrodzeniowe i zamontować panele?

Montaż ogrodzenia z paneli to zadanie, z którym powinien poradzić sobie każdy, kto ma choć trochę zacięcia technicznego. O pomoc można zwrócić się także do profesjonalnej firmy. Podpowiadamy majsterkowiczom, jak wypoziomować słupki ogrodzeniowe, a następnie Czytaj więcej…