Żyjemy w klimacie, który pozwala nam cieszyć wieloma darami natury. Koniec lata owocuje w soczyste jabłka, a początek jesieni w bogate w zdrowe tłuszcze orzechy. Dzisiaj to właśnie na nich się skupimy. Jakie orzechy rosną w Polsce? Kiedy należy je zbierać? Na te i wiele innych pytań odpowiemy poniżej!

Jakie orzechy rosną w naszym klimacie?

W Polsce bardzo dobrze rozwija się leszczyna, dająca owoce w postaci orzechów laskowych. Popularny jest również orzech włoski, który bardzo łatwo się rozsiewa, dlatego często drzewo to można spotkać w różnych, niekiedy nietypowych, miejscach.

Co ciekawe, w Polsce rozwijać się może roślina wydająca orzechy ziemne, zwane fistaszkami. Niestety nasz chłodny klimat sprawia, że w naturalnych warunkach nie jest w stanie owocować.

Orzechy włoskie – kilka słów o nich

Królują w tortach i innych ciastach. Dodawane są także do muesli. Istnieje duża szansa, że wybierając się na dłuższy spacer na przełomie września i października znajdziemy je na leśnej ścieżce, w parku czy nawet przy drodze. Wystarczy tylko, że skupimy się na poszukiwaniu!

Trudno wyznaczyć dokładny termin, w którym orzechy te na pewno będą dojrzałe. Wszystko zależy od warunków pogodowych, panujących danego roku. Zwykle orzechy włoskie gotowe są do zbierania na przełomie września i października. Ich dojrzałość poznamy po tym, że wierzchnia, zielona skórka zaczyna ciemnieć, pękać i samoistnie oddzielać się od orzecha. Warto jednak nadmienić, że chcąc przygotować klasyczną nalewkę orzechową, musimy zebrać je nieco wcześniej, jeszcze wtedy, gdy nie będą w pełni dojrzałe. Orzechówkę najlepiej przygotowywać z niedojrzałych, miękkich orzechów, które z łatwością można przekroić, zatem na nalewkowe zbiory warto wybrać się już w lipcu.

Szukasz najlepszych włoskich przekąsek? Zajrzyj na kuchnia-wloska.com.pl!

Orzechy laskowe – wyjątkowy smak Polskich lasów

Leszczynę spotkać możemy w polskich lasach. Nie zdarza się to bardzo często, dlatego właśnie cena orzechów laskowych należy raczej do wyższych. Istnieje wiele odmian leszczyny pospolitej, lecz tylko niektóre z nich nadają się do uprawy. Co ciekawe, leszczyna jest obcopylna, zatem najobficiej owocuje, gdy w pobliżu rośnie leszczyna innej odmiany. Zbiory orzechów laskowych uzależnione są również od gatunku. Niektóre z nich (najczęściej te rosnące w lasach) można zbierać już w połowie sierpnia, a inne (zwykle te przeznaczone do uprawy w ogrodach) dopiero w październiku.

Fistaszki – czy kiedyś obrodzą?

Jak wyżej wspomnieliśmy, w naszym klimacie rozwijać mogą się krzewy orzechów ziemnych. Niestety ich owoców raczej nie możemy się spodziewać, chyba, że w przyszłości czeka nas ocieplenie klimatu.

Ciekawe jest również pochodzenie nazwy „orzech ziemny” – skąd się wzięła? Po zakwitnięciu cieniutkie gałązki znacznie się wydłużają, trafiając ostatecznie pod ziemię, tam też wydają owoce.

 

Kategorie: Artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Powiązane Posty

Artykuły

Rośliny stabilizowane – wszystko co musisz o nich wiedzieć

Roślinami stabilizowanymi są naturalne rośliny, poddane procesowi stabilizacji, w czasie której ich naturalne soki zastąpione zostają specjalnymi preparatami, składającymi się głównie z gliceryny. Dzięki temu roślina jest zakonserwowana, a jej wygląd przez długi czas nie Czytaj więcej…

Artykuły

Jak dopasować siatkę do określonego gatunku zwierząt?

Coraz częściej właściciele dużych obszarów zastanawiają się jak dopasować siatkę do określonego gatunku zwierząt – nic w tym trudnego. Wystarczy, że przed samym zakupem zapoznamy się z kilkoma istotnymi informacjami, które pomogą nam w wyborze Czytaj więcej…

Artykuły

Siatka na woliery – czym powinna się charakteryzować?

Siatka na woliery, to produkt przeznaczony do ogrodzenia części danego terenu przystosowanego dla: kur, kaczek, bażantów, gęsi, indyków, gołębi i innego ptactwa. Tak więc czym sugerować się przy budowie woliery? Jak powinna wyglądać woliera i Czytaj więcej…