Żyjemy w klimacie, który pozwala nam cieszyć wieloma darami natury. Koniec lata owocuje w soczyste jabłka, a początek jesieni w bogate w zdrowe tłuszcze orzechy. Dzisiaj to właśnie na nich się skupimy. Jakie orzechy rosną w Polsce? Kiedy należy je zbierać? Na te i wiele innych pytań odpowiemy poniżej!

Jakie orzechy rosną w naszym klimacie?

W Polsce bardzo dobrze rozwija się leszczyna, dająca owoce w postaci orzechów laskowych. Popularny jest również orzech włoski, który bardzo łatwo się rozsiewa, dlatego często drzewo to można spotkać w różnych, niekiedy nietypowych, miejscach.

Co ciekawe, w Polsce rozwijać się może roślina wydająca orzeszki ziemne, zwane fistaszkami. Niestety nasz chłodny klimat sprawia, że w naturalnych warunkach nie jest w stanie owocować.

Orzechy włoskie – kilka słów o nich

Królują w tortach i innych ciastach. Dodawane są także do muesli. Istnieje duża szansa, że wybierając się na dłuższy spacer na przełomie września i października znajdziemy je na leśnej ścieżce, w parku czy nawet przy drodze. Wystarczy tylko, że skupimy się na poszukiwaniu!

Trudno wyznaczyć dokładny termin, w którym orzechy te na pewno będą dojrzałe. Wszystko zależy od warunków pogodowych, panujących danego roku. Zwykle orzechy włoskie gotowe są do zbierania na przełomie września i października. Ich dojrzałość poznamy po tym, że wierzchnia, zielona skórka zaczyna ciemnieć, pękać i samoistnie oddzielać się od orzecha. Warto jednak nadmienić, że chcąc przygotować klasyczną nalewkę orzechową, musimy zebrać je nieco wcześniej, jeszcze wtedy, gdy nie będą w pełni dojrzałe. Orzechówkę najlepiej przygotowywać z niedojrzałych, miękkich orzechów, które z łatwością można przekroić, zatem na nalewkowe zbiory warto wybrać się już w lipcu.

Orzechy laskowe – wyjątkowy smak Polskich lasów

Leszczynę spotkać możemy w polskich lasach. Nie zdarza się to bardzo często, dlatego właśnie cena orzechów laskowych należy raczej do wyższych. Istnieje wiele odmian leszczyny pospolitej, lecz tylko niektóre z nich nadają się do uprawy. Co ciekawe, leszczyna jest obcopylna, zatem najobficiej owocuje, gdy w pobliżu rośnie leszczyna innej odmiany. Zbiory orzechów laskowych uzależnione są również od gatunku. Niektóre z nich (naczęściej te rosnące w lasach) można zbierać już w połowie sierpnia, a inne (zwykle te przeznaczone do uprawy w ogrodach) dopiero w październiku.

Fistaszki – czy kiedyś obrodzą?

Jak wyżej wspomnieliśmy, w naszym klimacie rozwijać mogą się krzewy orzechów ziemnych. Niestety ich owoców raczej nie możemy się spodziewać, chyba, że w przyszłości czeka nas ocieplenie klimatu.

Ciekawe jest również pochodzenie nazwy „orzech ziemny” – skąd się wzięła? Po zakwitnięciu cieniutkie gałązki znacznie się wydłużają, trafiając ostatecznie pod ziemię, tam też wydają owoce.

 

Kategorie: Bez kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Powiązane Posty

Bez kategorii

Jakie osłony przeciwsłoneczne na drzwi balkonowe

Na tak dużych przeszkleniach, z jakimi mamy do czynienia na drzwiach balkonowych lub tarasowych, nie każda dekoracja okienna prezentuje się estetycznie i skutecznie spełnia się pod względem funkcjonalnym. Jeśli taras lub balkon znajdują się od Czytaj więcej…

Bez kategorii

Pufy ogrodowe – nowoczesne, trwałe i wygodne siedzisko w Twoim ogrodzie

Pufy – na pewno w salonie, może w pokoju dziecięcym, ale czy wyobrażacie sobie je w ogrodzie? Zapewne przychodzi Wam to z trudnością, ponieważ siedziska te nieczęsto można spotkać w ogrodach. Jednak od jakiegoś czasu Czytaj więcej…

Bez kategorii

Przyszła wiosna – czas na przygotowanie ogródków działkowych

Latem i końcem wiosny, kiedy wszystkie rośliny pną się do życia, a pogoda dopisuje, szczęśliwi właściciele ogródków działkowych, spędzają na nich bardzo dużo czasu. To wystarczający powód, aby zadbać o funkcjonalność ogródka, a także o Czytaj więcej…