Większości z nas trudno jest wyobrazić sobie wnętrze, w którym dominuje czarny kolor. Maksimum, jakie możemy sobie wyobrazić, to czarne meble, dodatki, detale, ale w żaden sposób nie pomalowane na czarny kolor sufit czy ściany.

Dlaczego boimy się czerni we wnętrzach?

Rzeczywiście, nie jest łatwo zdecydować się na takie wnętrze. W naszym kraju czerń kojarzy się z żałobą i negatywnością, podczas gdy w innych kulturach uosabia szlachetność, czystość i dobroć. Niemniej jednak w naszych czasach wnętrza utrzymane w czarno-białej stylistyce nie są już tak rzadkie jak kiedyś. Użycie czerni rozpoczęło się od akcesoriów, armatury, żyrandoli i zastawy stołowej. Bariera psychologiczna została szybko przełamana: meble, podłogi, ściany, a nawet sufity zaczęły bardzo szybko „czernieć”.

Czarne wnętrze – od jakich elementów zacząć?

Jeśli jesteś gotowy na drastyczne kroki, pomaluj ściany na czarno lub wybierz odpowiedni odcień tapety. Ale nie trzeba malować wszystkiego na czarno – wystarczy jedna ściana lub niewielka jej część. Twoje wnętrze będzie wyglądało niezwykle elegancko. Ale ważne jest, aby zrozumieć, że wybierając czerń jako podstawę wnętrza, niezwykle ważne jest, aby dobrać odpowiedni wystrój i prawidłowo rozprowadzić światło. Możemy także rozcieńczyć czerń ścian lekkimi meblami, jasnym wystrojem, oryginalnymi lampami, a nawet roślinnością. Jakie kwiaty sprawdzą się jednak najlepiej? Dowiecie się tego, czytając artykuł http://bajecznyogrod.com.pl/rosliny-w-mieszkaniu-jakie-najlepiej-wybrac!

Powszechnie uważa się, że ciemne kolory wizualnie zmniejszają wysokość pomieszczenia. Ale jeśli pozwala na to Twój pokój, możesz nawet pomalować sufit na czarno – dzięki harmonijnie dobranemu wnętrzu będzie wyglądał pięknie i nie zaszkodzi geometrii przestrzeni.
Jeśli nie jesteś gotowy na radykalne rozwiązania, wybierz czarną podłogę. Czarny parkiet lub laminat będą wyglądać szlachetnie. Możesz również użyć czarnego dywanu.

Czarne wnętrze – jakich zasad należy przestrzegać?

Jeśli podoba Ci się pomysł dekoracji wnętrz w kolorze czarnym, przestrzegaj kilku zasad:

  1. Przede wszystkim zdecyduj o stylu swojego lokalu. Czarny jako podstawa wnętrza nie nadaje się do wszystkich stylów. Najkorzystniej wygląda w Art Deco, ale nie tylko. O innych ciekawych nurtach, do których pasuje ten odcień, poczytasz na https://wnetrzadlaciebie.com/!
  2. Czarny potrzebuje dużo światła i przestrzeni. Nie używaj całkowicie czarnego wnętrza w małym pokoju. Rozważ, jakie możliwości daje Ci pomieszczenie i na jakie oświetlenie możesz sobie pozwolić.
  3. Czerń należy „rozcieńczyć” jasnymi lub jaskrawymi kolorami. Jeśli są czarne ściany, podłoga – pamiętaj, aby wybrać jasne meble. Jeśli zdecydujesz się pomalować tylko jedną ścianę, sufit lub poszczególne ich elementy na czarno, resztę pomaluj jaśniejszymi kolorami.
  4. Czarny kolor ma rozmaite odcienie. Nie trzeba używać czystej czerni, spróbuj poeksperymentować z mniej radykalnymi odcieniami: ciemnoszarym czy grafitowym.
  5. Tekstura wpływa również na postrzeganie koloru. Matowa, miękka i luźna konsystencja materiału zmiękcza i rozrzedza kolor, połysk i twardy rozjaśnia.
  6. Nie oszczędzaj na materiałach – szlachetność czerni podkreśli ich jakość. Używaj naturalnego drewna, szkła, ceramiki.
  7. W czarnym wnętrzu odpowiednie akcesoria odgrywają decydującą rolę. Pamiętaj, aby używać obrazów, figurek, ozdobnych poduszek i innych elementów dekoracyjnych.
  8. Używając kombinacji czerni i bieli, zasada szachownicy nie zawsze jest odpowiednia.
  9. Jeśli chcesz „rozcieńczyć” wnętrze czarnymi detalami, wybierz płaszczyznę, w której będziesz działać. Tak więc, nawet jeśli w pomieszczeniu jest dużo akcentowanej czerni, całe wnętrze nie będzie później ponure i matowe, a korzystnie można dodać inne odcienie kolorów.
  10. Kolor czarny można wykorzystać także w aranżacji pokoju dziecka. Wtedy najlepiej postawić na ciemne dodatki połączone z pastelami lub innymi wyraźniejszymi kolorami. Ciekawe inspiracje na takie aranżacje znajdziesz z pewnością na https://wnetrzadladzieci.com/!

Kierując się tymi prostymi zasadami, zobaczysz, że czerń jako podstawa wnętrza jest świetną alternatywą dla zwykłych rozwiązań wnętrzarskich.

Kategorie: Artykuły

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.